Golden Eagle Awards

Beginning in 1995, Westmont Athletics has honored an athlete from each intercollegiate team with the Golden Eagle Award. The honor is given to an athlete for their accomplishments athletically, academically, spiritually and socially. Each recipient must be at least a sophomore in standing, posses a minimum 3.25 GPA and have the nomination and support of their coach. Since its inception, the Golden Eagle Award has been generously sponsored by Pacific Beverage Company and Pete and Gerd Jordano.

2014 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Baseball Eric Bateman Senior History
Men’s Basketball Marcus Farrand Senior Biology
Women’s Basketball Erin Beadle Senior Economics and Business
Men’s Cross Country Jack Rogan Senior Kinesiology
Women’s Cross Country Breean Collier Senior Kinesiology
Men’s Soccer Sebastian Kent Senior Kinesiology
Women’s Soccer Alison Hensley Senior Mathematics & Spanish
Women’s Soccer Jenny Martinez Senior Kinesiology & Communication Studies
Men’s Tennis John Bertram Senior Chemistry
Women’s Tennis Grace Davis Sophomore Kinesiology
Men’s Track & Field David Donner Senior Biology
Women’s Track & Field Taylor Frantom Senior Psychology
Women’s Volleyball Marie Trudelle Senior Education
2013 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Baseball J.J. Turbin Senior Communication Studies
Men’s Basketball Marcus Farrand Junior Biology
Women’s Basketball Erin Beadle Junior Economics and Business
Men’s Cross Country Paul Anderson Senior English
Women’s Cross Country Amber Collier Junior Kinesiology
Men’s Soccer Daniel Johnsen Sophomore Biology
Women’s Soccer Alison Hensley Junior Mathematics & Spanish
Men’s Tennis Joshua Barnard Sophomore Kinesiology
Men’s Track & Field Matthew Shiney Senior Economics & Business
Women’s Track & Field Laurel Stormans Senior Communication Studies
Women’s Volleyball Madison Serrano Sophomore Political Science
2012 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Baseball Coby Cress Senior Economics & Business
Men’s Basketball Marcus Farrand Sophomore Pre-Med
Women’s Basketball Jillian Wilber Junior History
Men’s Cross Country Nathan Kemp Senior Relgious Studies
Women’s Cross Country Kate Stuart Senior Biology
Men’s Soccer Cody Cohen Sophomore Biology
Women’s Soccer Jenny Ann Martinez Sophomore Kinesiology/Communication Studies
Men’s Tennis John Bertram Sophomore Physics
Men’s Track & Field Matt Day Junior Religious Studies
Women’s Track & Field Rachel Clark Senior Kinesiology
Women’s Volleyball Kristin Schroeder Junior Economics &┬áBusiness
2011 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Baseball Coby Cress Senior Economics & Business
Men’s Basketball Lucas Miller Junior Kinesiology
Women’s Basketball Elizabeth Evancoe Senior Liberal Studies
Men’s Cross Country Brad Pearson Senior Mathematics & Philosophy
Women’s Cross Country Chrissa Trudelle Senior Kinesiology
Men’s Soccer Dan Sargent Senior History
Women’s Soccer Kayla Barkett Senior Psychology
Men’s Tennis Kent Stormans Senior Economics & Business
Women’s Tennis Ilissa Mathews Senior Economics & Business
Men’s Track & Field Jacob Goodin Senior Kinesiology
Women’s Track & Field Melissa McGregor Junior Sociology
Women’s Volleyball Candace Adema Sophomore Economics & Business
2010 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Men’s Baseball Kyle Noe Junior Kinesiology
Men’s Basketball John Miller Senior Communication Studies
Women’s Basketball Kelsey Hardeman Senior Liberal Studies
Men’s Cross Country Sean Adams Senior Economics & Business/Spanish
Women’s Cross Country Christa Juell Senior Behavioral Neuroscience
Men’s Soccer Dan Sargent Junior History
Women’s Soccer Britney Scannell Senior Liberal Studies
Men’s Tennis Bryan Cox Sophomore History
Women’s Tennis Ilissa Mathews Junior Economics & Business
Men’s Track & Field John Evancoe Senior Economics & Business/Mathematics
Women’s Track & Field Kiersten Thym Senior Art/English
Women’s Volleyball Anna Nyhoff Senior Political Science
2009 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Men’s Baseball David Stout Senior Chemistry
Men’s Basketball Nasa Sete Senior Religious Studies
Women’s Basketball Annie Johnson Senior Art
Men’s Cross Country Daniel Lew Senior Biology & Chemistry
Women’s Cross Country Kaitlyn Dunn Senior English
Men’s Soccer Daniel Sargent Sophomore History
Women’s Soccer Jessica Zuehlsdorf Junior Psychology
Men’s Tennis Aaron Cooke Sophomore Economics & Business
Women’s Tennis Ilissa Mathews Sophomore Economics & Business
Men’s Track & Field Christopher Targoni Senior Art
Women’s Track & Field Lorin Milotta Senior English
Women’s Volleyball Laura Trudelle Senior Liberal Studies
2008 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Men’s Baseball Cody Chapman Senior Physics
Men’s Basketball Drew Benac Senior Biology
Women’s Basketball Annie Johnson Junior Art
Men’s Cross Country Kirby Ifland Junior Economics & Business
Women’s Cross Country Lindsey Cooper Senior Kinesiology
Men’s Soccer Skye Sander Sophomore International Business
Women’s Soccer Kayla Crandall Senior Kinesiology
Men’s Tennis Kyle Godfrey Senior Chemistry
Women’s Tennis Emily Hughes Sophomore Spanish
Men’s Track & Field Rob Cherry Senior Mathematics
Women’s Track & Field Kayla Stilwell Junior Economics & Business
Women’s Volleyball Malinda Reese Senior Physics / Engineering
2007 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Men’s Baseball Jonathan White Junior Engineering / Physics
Men’s Basketball Josh Ware Junior Communication Studies
Women’s Basketball Annie Johnson Sophomore Art
Men’s Cross Country Caleb Ambrose Senior Kinesiology
Women’s Cross Country Lisa Griego Junior Religious Studies
Men’s Soccer Michael German Senior Political Science
Women’s Soccer Katie Rhodes Senior Liberal Studies
Men’s Tennis Cody King Junior Biology
Women’s Tennis Gillian Ayres Senior Economics & Business
Men’s Track & Field Jeffrey Thompson Senior Economics & Business
Women’s Track & Field Lindsey Connolly Senior Biology
Women’s Volleyball Malinda Reese Junior Engineering / Physics
2006 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Men’s Baseball Dominick Paluso Senior Kinesiology
Men’s Basketball Kevin Bartel Senior Kinesiology
Women’s Basketball Sara Uhlman Senior Biology
Meghan O’Donogue Senior Biology
Men’s Cross Country Luke Oliver Senior Religious Studies
Women’s Cross Country Jessica Goulder Senior Kinesiology
Men’s Soccer TJ McKillop Senior Sociology
Women’s Soccer Katie Rhodes Junior Liberal Studies
Men’s Tennis Kyle Godfrey Sophomore Pre-Med
Women’s Tennis Jenny Renfer Junior Kinesiology
Men’s Track & Field Nathan Fleming Senior English / Biology
Women’s Track & Field April Louie Senior Chemistry
Women’s Volleyball Amber Donovan Senior Kinesiology
2005 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Men’s Baseball Micah Gallagher Senior Physics / Engineering
Men’s Basketball Kyle Bechler Senior Mathematics
Women’s Basketball Julia Morrow Senior Biology
Men’s Cross Country Eric Brawner Senior Biology
Women’s Cross Country Holly Stewart Junior Kinesiology
Men’s Soccer Michael Thompson Sophomore Undeclared
Women’s Soccer Katie Schick Junior Liberal Studies
Women’s Tennis Jennifer Goebel Senior Communication Studies
Men’s Track & Field Nathan Fleming Junior English / Biology
Women’s Track & Field April Louie Junior Chemistry
Women’s Volleyball Bonnie Van Elderen Senior Communication Studies
2004 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Men’s Baseball Paul Angone Junior Communication Studies
Men’s Basketball Kyle Bechler Junior Mathematics
Women’s Basketball Katie Hardeman Senior Social Science
Men’s Cross Country Eric Brawner Junior Biology
Women’s Cross Country Kelley Smith Junior Economics & Business
Men’s Soccer Kevin Saiki Sophomore Biology
Women’s Soccer Kristen Kleen Senior Biology
Men’s Tennis Thommas De Liefde Senior Economics & Business
Women’s Tennis Jenny Renfer Sophomore Kinesiology
Men’s Track & Field Kerby Johnson Junior Computer Science
Women’s Track & Field Alexis Horlick Senior Spanish
Women’s Volleyball Bonnie Van Elderen Junior Communication Studies
2003 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Men’s Baseball Cory Van Elderen Senior Physics / Engineering
Men’s Basketball Kyle Bechler Sophomore Mathematics
Women’s Basketball Katie Hardeman Junior Social Science
Men’s Cross Country Eric Brawner Sophomore Mathematics
Women’s Cross Country Lisa Brown Junior Communication Studies
Men’s Soccer Josh Cox Sophomore Economics & Business
Women’s Soccer Lauren Schick Junior Political Science
Men’s Tennis Jon Anett Senior Religious Studies
Women’s Tennis Lynn Quitoriano Sophomore Biology
Men’s Track & Field Courtney Butler Junior International Studies
Women’s Track & Field Adrienne Farrington Senior Psychology
Women’s Volleyball Bonnie Van Elderen Sophomore Communication Studies
2002 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Men’s Baseball Kevin Boles Senior Physics
Women’s Basketball Katie Hardeman Sophomore Social Science
Men’s Cross Country Joseph Stevick Senior Physics
Women’s Cross Country Kimber (Tolar) Thomson Senior Kinesiology
Men’s Soccer John Krill Senior Economics & Business
Women’s Soccer Kristen Martin Senior Communication Studies
Women’s Tennis Paige Johnson Senior Biology
Men’s Track & Field John Boylston Junior Business
Women’s Track & Field Judilee Morrow Senior Biology
Women’s Volleyball Chante D’Ostroph Senior Kinesiology
2001 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Men’s Baseball Brett Bollman Junior Physics
Men’s Basketball Robin Eley Senior Art
Women’s Basketball Jenna Paul Sophomore Pre-Med
Men’s Cross Country Joseph Stevick Junior Physics
Women’s Cross Country Becca Baisch Junior Psychology
Men’s Soccer John Krill Junior Economics & Business
Women’s Soccer Angela Crowell Senior Psychology
Men’s Tennis Jens Omli Senior Philosophy / Religion
Women’s Tennis Paige Johnson Junior Biology
Men’s Track & Field John Boylston Sophomore Business / Philosophy
Women’s Track & Field Judilee Morrow Junior Biology
Women’s Volleyball Chante D’Ostroph Junior Kinesiology
2000 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Men’s Baseball Brett Bollman Sophomore Physics
Men’s Basketball Robin Eley Junior Art
Women’s Basketball Derika Brendsel Sophomore English
Men’s Cross Country Alex Gayl Junior Economics & Business
Women’s Cross Country Emily Hoffman Junior Biology
Men’s Soccer John Krill Sophomore Economics & Business
Women’s Soccer Angela Crowell Junior Psychology
Men’s Tennis Jeff Phillips Junior Economics & Business
Women’s Tennis Laura Dray Sophomore Spanish
Men’s Track & Field Andrew Johnson Senior Engineering / Physics
Women’s Track & Field Rebekah Reynolds Junior Liberal Studies
Women’s Volleyball Corrie Wilhelm Senior Biology
1999 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Men’s Baseball Matt Ainley Sophomore Physics
Men’s Basketball Ryan Monroe Sophomore Business & Economics
Women’s Basketball Jasmyne Olson Junior Psychology
Men’s Cross Country Noey Meador Junior Kinesiology
Women’s Cross Country Vicki Goodwin Senior English
Men’s Soccer Nathan Kolano Sophomore Business & Economics
Women’s Soccer Katie Gardinier Junior Kinesiology
Men’s Tennis Brian Kettler Senior Communication Studies / Business
Women’s Tennis Kristy Smith Junior Liberal Studies
Men’s Track & Field Chris Wright Senior Religious Studies / History
Women’s Track & Field Annaka Gustafson Senior Biology
Women’s Volleyball Wendy Wilkins Junior Kinesiology
1998 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Men’s Basketball Bryan Hahn Junior Sociology
Men’s Cross Country Kevin Sturm Senior Biology
Women’s Cross Country Julie Hassan Junior English
Men’s Soccer Sep Wolf Senior Kinisiology
Women’s Soccer Katie Gardinier Sophomore Kinesiology
Men’s Tennis Brian Kettler Junior Communication Studies
Women’s Tennis Kara Gochnour Junior Kinesiology
Men’s Track & Field Matt Dickson Junior Biology / Philosophy
Women’s Track & Field Vicki Goodwin Junior English / History
Women’s Volleyball Corrie Wilhelm Junior Biology
1997 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Men’s Baseball Chris Kurz Senior Biology
Men’s Basketball Lou Caballero Senior Business & Economics
Men’s Cross Country Kevin Sturm Junior Pre-Med
Women’s Cross Country Miriam Niednagel Senior English / Modern Languages
Men’s Soccer Ben Hook Junior Philosophy
Women’s Soccer Andi Livingood Sophomore Communication Studies
Men’s Tennis Don Sirbuly Junior Chemistry
Women’s Tennis Jen Gutierrez Senior Kinesiology / Spanish
Men’s Track & Field Matt Thomson Senior English
Women’s Track & Field Jennifer Hackworth Senior Kinseiology
Women’s Volleyball Susan (Rhea) Wilson Senior English
1996 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Men’s Baseball Jon Crabb Sophomore Chemistry / Physics
Men’s Basketball Jedd Medefind Senior Communication Studies
Men’s Cross Country Paul Ashby Senior Chemistry
Women’s Cross Country Miriam Niednagel Junior History
Men’s Soccer Ben Hook Sophomore Philosophy
Women’s Soccer Heather Marshall Senior Chemistry
Men’s Tennis Don Sirbuly Sophomore Chemistry
Women’s Tennis Michele Howell Junior Biology
Men’s Track & Field Matt Genasci Senior English
Women’s Track & Field Jennifer Hackworth Junior Kinseiology
Women’s Volleyball Susan Rhea Junior English
1995 Golden Eagle Recipients
Team Recipient Year Major
Men’s Baseball Chris Kurz Junior Engineering / Physics
Men’s Basketball Jedd Medefind Junior Communication Studies / Business
Men’s Cross Country Matt Genasci Senior English
Women’s Cross Country Anna Helsabeck Senior Kinesiology
Men’s Soccer Brock Weedmen Jenior Psychology
Women’s Soccer Heather Marshall Junior Chemistry
Men’s Tennis Adam Wass Sophomore Chemistry
Women’s Tennis Billie Faatz Senior Kinesiology
Men’s Track & Field Phil Livingood Junior Kinesiology
Women’s Track & Field Miriam Niednagel Sophomore Undeclared
Women’s Volleyball Anne Lundgren Senior Philosophy